smakocie.blogspot.com
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...


piątek, 5 lipca 2013

Ogórki małosolne

Kiedyś w moim rodzinnym domu na zimę przygotowywało się przynajmniej kilkanaście sporych słoików pełnych kiszonych ogórków. Później moja mama odeszła od tego zwyczaju, ale za to w czasie lata pojawiał się wielki słój pełen ogórków małosolnych. W tym roku przejęłam ten zwyczaj i przygotowałam swoją własną porcję ogórków. Poza tym trudno było się powstrzymać, bo z wielu blogów ogórki małosolne krzyczały i prosiły, żeby je zjeść! Zauważyłam, że sposoby przygotowania ogórków różnią się w szczegółach, ja postanowiłam trzymać się przepisu mojej mamy. Do dzieła!



Składniki (na 4,5-5 litrowy słoik):
2 kg ogórków gruntowych, twardych i raczej małych
2 litry wody
2 łyżki soli
"zestaw do kiszenia" czyli:
1 główka czosnku
koper (kwiatostany, liście)
kawałek korzenia chrzanu
liść chrzanu

Przygotowanie:
W garnku zagotuj  2 litry wody, a następnie dodaj sól i wymieszaj. Odstaw do przestygnięcia. Ogórki dokładnie umyj i opłucz z wszelkich zanieczyszczeń. Umyj także koper i chrzan. Główkę czosnku przekrój w poprzek na pół lub podziel na ząbki. Do dużego garnka wkładaj po kolei ogórki dorzucając co jakiś czas po jednym ząbku czosnku. Ogórki u  mnie były dość ciasno upakowane. Korzeń chrzanu możesz wcisnąć gdzieś z boku ogórków. Na samej górze umieść koper oraz liść chrzanu, tak aby ogórki były przykryte. Teraz zalej całość letnią osoloną zalewą, tak aby zakryć ogórki. Aby mieć pewność, że ogórki nie będą wypływać na samej górze umieść talerzyk i dociśnij go szklanką lub kubkiem odwróconym do góry dnem. Jeśli Twój słoik ma zbyt wąskie wejście, zrób tak jak ja i dociśnij całość jedynie szklanką. Odstaw słoik w  nienasłonecznione miejsce. Za mniej więcej dwa, trzy dni ogórki będą gotowe. Oznaką tego będzie mętniejąca woda. Z każdym dniem ogórki będą stawały się bardziej ukiszone. Po mniej więcej 5-7 dniach należy słoik wstawić do lodówki. Podawaj je z pajdą świeżego chleba z masłem, do obiadu, na kanapki. Smacznego!






7 komentarzy:

  1. Kocham ogóreczki małosolne ;)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogóreczki małosolne to podstawa mojej diety latem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piekne. Ja nie kisze ogórków na zimę, ale malosolne robię raz w tygodniu w malym słoiku. Zalewam jednak wrzątkiem, każdy robi inaczej :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam :) że jeszcze u mnie nie ma ogórków...

    OdpowiedzUsuń
  5. Cudowne, pamiętam doskonale ich smak i chyba się rozejrzę, czy mam taki słój:-)

    OdpowiedzUsuń
  6. ja również zrobiłam sobie ogóreczki jakieś 3-4 dni temu :D zdecydowanie wolę małosolne, po kiszone sięgam jak mnie najdzie smak :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi niezmiernie miło, jeśli napiszesz coś od siebie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...